Witaj!
Na początku chciałabym odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie: dlaczego zdecydowałyśmy się pisać blog o książkach psychologicznych?
Przede wszystkim pomysł ten by się nie pojawił, gdybyśmy przypadkiem się nie spotkały. Czyli z jednej strony było to trochę dziełem losu. Z czasem okazało się, że mamy trochę wspólnego i całkiem nieźle się dogadujemy. W dużej mierze nasza znajomość opiera się także na wzajemnym polecaniu książek, ponieważ obie lubimy czytać. Głównie były to propozycje z dziedziny psychologii, z racji tego że ja jestem psychologiem a Natalia chłonie ciekawostki z każdej dziedziny bez wyjątku. Obok przypadku pojawił się więc wspólny mianownik – KSIĄŻKI.
I tak poleciłam kiedyś Natalii „Przekleństwo perfekcjonizmu” Malwiny Huńczak, (od której zresztą zaczynamy przygodę z blogiem) sądząc, że może ją ta książka zainteresować i się jej spodoba. Pomyłka. Niestety z tym podobaniem nie za bardzo trafiłam, ale książka zdecydowanie była dla niej poruszająca. W dużym skrócie tak to się właśnie zaczęło. Od książki do książki podsuwałyśmy sobie różne tytuły w temacie „psychologii”. W związku z tym, że na rynku jest mnóstwo literatury psychologicznej (i pokrewnej), czasami można się w tym wszystkim pogubić. Postanowiłyśmy więc razem stworzyć bazę książek, które będzie mógł przeczytać nie tylko wykwalifikowany psycholog, ale także każdy, kto choć raz zabłądził wzrokiem w dział „Psychologia”.
Naszym celem jest stworzenie rankingu książek, które w pierwszej kolejności warto przeczytać, jeśli macie z czymś problem, albo po prostu chcecie polepszyć jakość swojego życia. Będą one podzielone tematycznie, aby łatwiej znaleźć tę, która odpowiada Waszym oczekiwaniom. Recenzje pisane są z naszego punktu widzenia tzn. psychologa (Honorata) i nie-psychologa (Natalia), czyli osoby nie mającej nic wspólnego z tą profesją. Mamy nadzieję, że da to trochę szersze spojrzenie na poszczególne pozycje. Nie zawsze bowiem te publikacje, które dla psychologa są wartościowe, są też takie dla laika. Wydaje nam się, że recenzje pozwolą wybrać to, co naprawdę warto przeczytać. Pamiętajcie jednak, że książki to nie wszystko i nie mogą zastępować profesjonalnej pomocy psychologicznej. Jeśli macie poważny problem, z którym sobie nie radzicie, to zgłoście się do specjalisty.
Miłej lektury!
Honorata