top of page

Moc ulotnych chwil

Tytuł: Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie

Autor: Rick Hanson

Wydawnictwo: GWP

Rok: 2016


 

Trudno koncentrować się na dobrych chwilach, które są ulotne, krótkie i nie zawsze spektakularne. Dużo prościej nieustannie rozpamiętywać kłótnie, porażki, popełnione błędy. Łatwiej zagrzebać się w przykrościach na wieczność. Czy istnieje sposób by żyć szczęśliwiej, nie goniąc za coraz to nowszymi gadżetami czy ekstremalnymi przeżyciami? Pewien sposób proponuje Rick Hanson w swojej książce „Szczęśliwy mózg”. To sposób prosty, chociaż niezbyt łatwy. Wymaga czasu i sporo praktyki. Początkowo ciężko przyjdzie chłonąć dobro z tego, że coś zrobiliśmy, ale nie było to osiągnięcie na miarę zdobycia Mount Everest. Niemniej każdy w życiu ma takie swoje marzenia i cele, które może osiągnąć powoli, zaczynając od codziennego skupiania się na małych, dobrych chwilach, takich jak wygodna piżama czy ulubiony kubek.


Honorata: wszystko w swoim czasie


Natalia: Czasami myślę, że Honorata robi mi to specjalnie. Nie potrafiła mnie nauczyć uważności bezpośrednio, więc postanowiła przemycać ją w każdej książce jaką wybiera na bloga. Tak jest i w tym przypadku. Uważność wręcz wylewa się ze stron książki Ricka Hansona. Odczuwanie dobra to zarazem najprostszy i najtrudniejszy z procesów, bowiem jak nauczyć się radości z drobiazgów w świecie, w którym liczą się wielkie sukcesy? To trudne, dlatego z pomocą przychodzi 21 ćwiczeń/zadań, które zaleca autor. Codziennie możemy nauczyć się radości i wdzięczności z prostych zdarzeń i czynności. Książkę czyta się przyjemnie, nie jest przeładowana naukowością, wszyscy spragnieni nauki mogą zajrzeć do literatury podanej w przypisach. Jeśli kilka minut dziennie ma wystarczyć, by poczuć się choć trochę lepiej, to z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę. Jedna z nielicznych książek, w których idea mindfulness mnie nie przytłacza. Dla mnie 8/10. Zobaczymy jak będzie w praktyce.


Nasza ocena to póki co 8.

 

Ostatnio dodane posty

Pamiętaj! Książki to nie wszystko i nie mogą zastępować profesjonalnej pomocy psychologicznej. Jeśli masz poważny problem, z którym sobie nie radzisz, zgłoś się do specjalisty.

bottom of page