top of page

Co jest w Twojej mocy

Tytuł: Co możesz zmienić a czego nie możesz (ucząc się akceptacji siebie)

Autor: M. Seligman

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok: 1994

 

Zastanawiałeś się kiedyś co możesz zmienić? Na co tak naprawdę masz wpływ. Być może nieraz myślałeś: dlaczego taki jestem? Setki badań naukowych pozwoliły, w znacznym stopniu, odkryć co leży w naszej mocy, a co nie. Kiedy należy sobie po prostu odpuścić a kiedy walczyć. W jednej książce zebrał i opisał te najważniejsze Martin Seligman. Książka podzielona jest na cztery części, a w dwóch z nich omówiono obszar emocjonalny oraz nawyki. Jak radzić sobie przede wszystkim z negatywnymi myślami, depresją, czy fobiami. Autor porusza również trzy zagadnienia związane z fizycznością, czyli wygląd zewnętrzny związany przede wszystkim z wagą naszego ciała, problem uzależnień oraz orientację seksualną. Każdy z tych elementów wpływa na to, jacy jesteśmy, dlatego pomocna może się okazać wiedza czy można coś z tym zrobić.


Honorata: Dzisiaj poznacie nieco starszą książkę. I to na dodatek taką, która przełamuje stereotyp pt. „wszystko można zmienić”. Okazuje się, że jednak nie wszystko. Seligman jasno wskazuje obszary, na które mamy wpływ, a na które nie bardzo. Wydaje mi się, że dla wielu moich klientów jest to niezwykle zaskakujące, ale jednocześnie zdejmujące ciężar z barków. Mam dużą rzeszę klientek narzekających na swoją wagę :). A ja im na to – Seligman. Jak poczytają sobie o tym, jak działa organizm i dlaczego tak bardzo lubi tłuszcz, to często zmieniają swoje zachowanie i nieco inaczej patrzą na swoje ciało. A jak jeszcze pokażę im dobry sposób radzenia sobie z własnym apetytem, a mianowicie wystąpienie na TED Sandry Aamodt pt. „Dlaczego diety nie działają?”, to często życie zmienia się na lepsze. Podobnie reagują klienci przychodzący z kwestią swojej tożsamości płciowej. Dla nich również jest to wyzwalające. Polecam więc tą książkę z całego serca. Obowiązkowa dla wszystkich, zarówno dla profesjonalistów, jak i ich pacjentów. Dla mnie fantastyczna 10/10.


Natalia: Po tytule spodziewałam się czegoś innego. Nie wiem, chyba że będzie to bardziej poradnik, niż opis różnych przypadków. Po przeczytaniu spisu treści bardziej zainteresowała mnie część druga. W końcu kogo nie dotyczą niepokoje dnia codziennego, prawda? Moim zdaniem, w książce znajdziemy odpowiedź na pytanie na CO dokładnie mamy większy wpływ, a co jest od nas zupełnie niezależne, nie ma jednak odpowiedzi JAK to zmienić. Brak jest ćwiczeń, ale za to są testy. Można sobie zrobić (nie przywiązujmy się do wyników testu na depresję), jednak z interpretacją własną należy być ostrożnym. Autor porównuje przede wszystkim wyniki prowadzonych badań nad skutecznością terapii z np. sięganiem po alkohol. Są rzeczy, które bardzo chcemy zmienić, a których nie powinniśmy niekiedy ruszać (choć w sprawie wagi mam wątpliwości, ale być może to kwestia fenomenu, niektórych znanych trenerek, no i co z anoreksją?). Tradycyjnie pojawia się medytacja/relaksacja (albo nazwijmy to uważnością), która, mam wrażenie zaczyna mnie jakoś prześladować. Ponieważ wiem co mogę zmienić, a czego nie mogę, to dam punktów 7. Może nie powinnam się spodziewać typowego poradnika. Ale skoro w tytule zawarte jest pytanie, to czego innego się spodziewać?


Nasza ocena to: 8,5

 

Ostatnio dodane posty

Pamiętaj! Książki to nie wszystko i nie mogą zastępować profesjonalnej pomocy psychologicznej. Jeśli masz poważny problem, z którym sobie nie radzisz, zgłoś się do specjalisty.

bottom of page