Szybko, wolno
Tytuł: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Autor: David Kahneman
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok: 2012
Myśli. Towarzyszą nam przez cały czas. Co chwilę podejmujemy jakąś decyzję. Czy zawsze jesteśmy świadomi tego, że postępujemy zgodnie z jakimś ogólnym schematem? Że osoba stojąca obok nas w autobusie, w kolejce stojąc przed pewnym wyborem, zdecyduje w podobny sposób? Czy jesteśmy świadomi czyhających na nas pułapek? Zagadnieniem tym zajął się wybitny noblista, psycholog i ekonomista David Kahneman. W swojej książce Pułapki myślenia zebrał i opisał wszystkie badania, jakie przeprowadził wraz z współpracownikami, na temat procesu podejmowania decyzji i dokonywania wyboru. Przedstawił nam dwa umowne systemy, z których jeden w sposób wolniejszy, a drugi szybszy sprawiają, że podejmujemy określone decyzje. Jeden jest bardziej emocjonalny, drugi bardziej świadomy. Jeden chce sprawiać wrażenie ważniejszego, chociaż powinniśmy baczniej przyglądać się drugiemu. Stąd też bierze się wiele błędów myślowych i poznawczych, których doświadczamy. Dlatego właśnie potrafimy nieraz przeszacować własne umiejętności czy podejście do ryzyka. Mówi się, że myślenie nie boli, ale ilość pułapek jakie na nas czeka, może nas przyprawić o ból głowy. Celem książki Kahnemana jest obnażyć przed nami je wszystkie i sprawić, żebyśmy byli bardziej świadomi, tego co dzieje się w naszej głowie.
Honorata: Jestem nieco zakłopotana recenzując noblistę, bo mam wrażenie, że mi wręcz nie wypada :). Niemniej jednak zdecydowałam się na napisanie kilku słów od siebie. Generalnie jestem zachwycona. Uwielbiam wszelkie książki dotyczące sposobów rozumowania, a ta właśnie o tym jest. Była dla mnie tak frapująca, że wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam ją na wakacjach i pochłonęłam jednym tchem. Najbardziej podobały mi się przykłady ilustrujące wszelkie pułapki myślowe. Moim zdaniem można się wiele na nich nauczyć zarówno o swoich, jak i cudzych decyzjach. W mojej ocenie książka napisana w sposób niezwykle przystępny, ale jednocześnie dający pole do przemyśleń. Dla mnie książka pełna wspaniałości! I na dodatek taki MUST HAVE w każdej biblioteczce psychologa :). Ocena niezbyt zaskakująca 10/10.
Natalia: Mam wrażenie, że ostatnio Honorata wybiera książki, nie tyle dla miłośników psychologii, ile dla kandydatów na studia psychologiczne. Książka Kahnemana w moim odczuciu może być trudna dla zwykłego śmiertelnika. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że czytałam ją zbyt szybko. Niemniej jest interesująca, opiera się głównie na wynikach wielu badań naukowych, jakie przeprowadził autor. Dzięki temu jest w stu procentach autentyczna. Myśl, że gdzieś, ktoś, kiedyś odpowiedział (i odpowie) na zadane pytania tak samo, jak ja, jest fascynująca. Nie mówiąc już o tym, jak niewiele różnimy się przy dokonywaniu wyborów. Na szczególną uwagę zasługują właśnie części dotyczące błędów poznawczych i podejmowania decyzji, ponieważ każdy z nas znajdzie tam coś, dla siebie. A jeśli skupimy się na treści, próbując częściowo odrzucić elementy czysto ekonomiczne, wszystko zostało przedstawione w dość przystępny sposób. Jeśli chodzi o mnie, omawiana publikacja, wiele mi wyjaśniła. Oczywiście znalazłam w niej też sporo ciekawostek (a akurat je sobie zawsze bardzo cenię) i odpowiedzi na nurtujące mnie od jakiegoś czasu sprawy. Podział na dwa systemy jest wyraźny i obrazowo prezentuje, co na nas wpływa, a co my możemy kontrolować. Jeśli chodzi o mnie, gdyby nie ekonomia byłoby 8 punktów, a ponieważ trochę się męczyłam, daję 7.
Wychodzi na to, że obie polecamy. Wspólna ocena: 8,5 :)